17 lipca, 2024

Hałaśliwa droga? Kurz z budowy? Doradzamy jak uzyskać odszkodowanie

W otoczeniu nieruchomości często zachodzą zmiany, które mają wpływ na komfort mieszkańców. Do uprzykrzających życie czynników zalicza się nie tylko droga o dużym natężeniu ruchu, ale także zadymienie i zapylenie z sąsiedniej działki czy zasadzone drzewa u sąsiada, które ograniczają dopływ naturalnego światła. Nie wszyscy jednak są świadomi, iż za tego typu utrudnienia należy się rekompensata. Jak uzyskać odszkodowanie za immisje?

Hałas z drogi lub budowy – kiedy należy się rekompensata?
Często zdarza się, że sąsiedztwo wymarzonego “M” zaczyna się rozwijać – powstają drogi objazdowe, budują się centra handlowe i inne obiekty. Odszkodowanie za hałas na budowie lub gwar dochodzący z ruchliwej drogi można uzyskać po złożeniu stosownych dokumentów. Pierwszym krokiem jest zawsze próba polubownego zakończenia sprawy z podmiotem odpowiedzialnym za obszar emitujący hałas. Jeśli rozmowy nie przyniosą oczekiwanego efektu, sprawę można skierować na drogę postępowania sądowego (z uwagi na prawne zawiłości warto rozważyć pomoc specjalistów).

Kurz z budowy, a odszkodowanie
Inwestycje budowlane wiążą się z wydzielaniem mnóstwa kurzu, który przedostaje się do sąsiednich budynków – osiada na meblach, zatyka kratki wentylacyjne, a nawet prowadzi do pogorszenia samopoczucia alergików. Schemat uzyskania odszkodowania za kurz z budowy jest identyczny jak w pierwszym przypadku. Jeśli negocjacje nie zakończą się sukcesem dla wnioskodawcy, koniecznym będzie dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Warto walczyć o swoje prawa. Gdy jednak występują niejasności w danej sprawie, dobrze jest udać się na konsultację lub w całości powierzyć temat profesjonalistom.