1 grudnia, 2023

Skąd pojawiają się korniki w domu?

Mam robaki w drewnie. Pytanie: jak pozbyć się korników? Jednym z kluczowych etapów podczas dokonywania procesu zwalczania korników jest ustalenie w którym momencie oraz w jaki sposób dostały się do nieruchomości. Ułatwia to proces ustalania najlepszej i najbardziej skutecznej metody na pozbycie się uciążliwych „domowników”.

Skąd biorą się korniki w domu?

W przypadku nowo wybudowanych domów szkodniki drewna takie jak korniki najczęściej przynoszone są wraz z drewnem które jest wykorzystywane podczas procesu budowy. Jeśli podczas budowy nieruchomości nastąpiło porażenie drewna albo jeśli podczas pierwszych lat od wybudowania domu miała miejsce taka sytuacja istnieje duże prawdopodobieństwo, że drewno będzie siedliskiem bytowania korników. Drewno wykorzystywane do budowy jest dla nich miejscem idealnym, bowiem większość gatunków korników preferuje miejsca nasłonecznione (np. spuszczel) a najlepszym miejscem jego bytowania są poddasza. Drugi rodzaj szkodnika (kołatek) wybiera z kolei miejsca lekko zawilgocone i chłodniejsze.

Co ważne, prawdopodobieństwo przyniesienia do domu korników wraz z drewnem przeznaczonym na opał jest niewielkie ale nie niemożliwe. Takie przypadki są sporadyczne, jednak należy brać je także pod uwagę ustalając przyczynę pojawienia się korników w danej nieruchomości.

Korniki mogą pojawić się także w domu lub mieszkaniu świeżo po remoncie. Również w tym przypadku regułą jest, że do przebudowy lub remontu zostało wykorzystane drewno które już zostało zaatakowane przez te szkodniki. Owady mogą występować także w starych, antycznych meblach a ich larwy mogą zasiedlać meble nawet przez kilka lat.