1 grudnia, 2023

Choroby palmy kokosowej

Na myśl o drzewach kokosowych przychodzą do głowy natychmiast ciepłe wiatry, błękitne niebo i przepiękne piaszczyste plaże, a przynajmniej do mojej głowy. Prawda jest jednak taka, że drzewa kokosowe będą żyły wszędzie tam, gdzie temperatura nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Ich występowanie będzie zmniejszało się w bezpośredniej korelacji z chłodem regionu. Drzewa kokosowe są dość mało wymagające pod względem pielęgnacji, a są ciekawym okazem dla domowego ogrodu. Mimo to są podatne na niektóre choroby palmy kokosowej i czynniki środowiskowe, jak np. więdnięcie kokosów.

Pomocy, mój kokosowy owoc więdnie!

Jeśli masz szczęście mieć drzewo kokosowe w swoim krajobrazie, możesz być świadkiem więdnięcia owocu drzewa kokosowego. Jakie mogą być przyczyny więdnięcia kokosa i czy istnieją jakieś metody leczenia więdnącego drzewa kokosowego? W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, dlaczego kokosy więdną. Jak już wspomniano, pogoda może być brana pod uwagę. Nie tylko zbyt zimne temperamenty, ale także rośliny – zwłaszcza młode drzewa palmowe – mogą ulec poparzeniu słonecznemu, co niekorzystnie wpłynie na liście.

Jałowe warunki z niską wilgotnością powodują również więdnięcie. Zapewnij odpowiednią ochronę przed ostrym słońcem, gdy roślina jest niedojrzała i daj palmie dużo wody, szczególnie w okresie wegetacji. Palmy kokosowe, które nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych, są bardziej podatne na choroby palmy kokosowej. Używaj wysokiej jakości nawozu o powolnym uwalnianiu składników odżywczych, który nie zostanie zmyty przez deszcz. Palmy kokosowe należy nawozić w okresie ich wzrostu cztery do pięciu razy w roku. Aby uniknąć poparzenia pnia, trzymaj nawóz pół metra z dala od drzewa.

Opieka nad chorymi drzewami kokosowymi

Istnieje wiele chorób, które mogą dotknąć palmę kokosową, powodując więdnięcie, ale opieka nad chorymi drzewami kokosowymi nie zawsze jest rozwiązaniem. Czasami leczenie więdnącego drzewa kokosowego oznacza, że najlepiej jest usunąć drzewo i zniszczyć je. Wiele grzybów i chorób może przez długi czas zarażać otaczające je obszary, dlatego często lepiej jest pozostawić je odłogiem lub pozostawić bez roślinności przez co najmniej rok.

  • Ganoderma zonatum powoduje, że starsze wierzchołki stają się żółte, stopniowo więdną, a w końcu umierają. Grzyb ten wchodzi na drzewo przez rany na pniu często spowodowane zbyt intensywnym przycinaniem lub uszkodzeniem przez maszyny. Jeśli drzewo jest zarażone chorobą, najlepiej jest odłogować teren na co najmniej rok.
  • Lethal bole rot to kolejny grzyb, który również powoduje żółknięcie i więdnięcie na najstarszych powierzchniach w połączeniu z czerwono-brązową zgnilizną w tkance
    i ostatecznie zniszczeniem całego systemu korzeniowego. Potencjalnym gospodarzem tego grzyba mogą być niektóre rodzaje traw, w szczególności trawa bermudzka. Aby uniknąć infekcji, należy utrzymać czysty obszar wokół palm. Jeśli drzewo jest zainfekowane, należy je usunąć i zniszczyć, a następnie oczyścić ten obszar.
  • Fusarium wilt powoduje postępujące więdnięcie i ostatecznie śmierć frontów. Często jedna strona drzewa więdnie. Brązowe smugi widoczne są u podstawy ogonka liściowego z brązową tkanką naczyniową. Istnieje wiele domysłów na temat tego, w jaki sposób choroba ta się rozprzestrzenia. Możliwe, że dzieje się to poprzez użycie zainfekowanych narzędzi do przycinania. Zapobieganie obejmuje odpowiednie warunki sanitarne
    i ostrożne przycinanie liści za pomocą odkażonych narzędzi. Fusarium wilt jest patogenem glebowym, dlatego w glebie mogą znajdować się zarodniki. Jeśli masz drzewo, co do którego podejrzewasz, że uległoby zakażeniu to nie przesadzaj nowej palmy
    na zainfekowanym obszarze.

Palmy uszkodzone z powodu zimna lub innych mechanicznych lub środowiskowych czynników powinny być potraktowane miedzianym środkiem grzybobójczym, aby chronić je przed bakteriami i grzybami.

3 thoughts on “Choroby palmy kokosowej

Comments are closed.