1 grudnia, 2023

Odmiany letnie gruszek

Gruszki w naszym kraju występują w kilku odmianach. A oto te najbardziej popularne wśród sadowników.

Precoce de Treveaux

Precoce de Treveaux  ma owoce duże okrągławe, jasno-żółte, z prześlicznym czerwonym rumieńcem. Mięsiwo posiada delikatne, rozpływające się, soczyste, słodkie, bardzo smaczne. Dojrzewa na początku sierpnia. Drzewo udaje się na każdej ziemi, byle dobrze zasilonej nawozami. Rodzi wcześnie i obficie. Na mrozy wytrzymała dostatecznie i odporna przeciwko grzybkom pasożytniczym. Do uprawy krzaczastej bardzo odpowiednia i zalecana, dotychczas jednak jeszcze nie jest bardzo rozpowszechniona.

Bera Amanlisa

Bera Amanlisa ma owoce wielkie, pękate, zielone a podczas zupełnej dojrzałości żółtawe z czerwonym rumieńcem. Mięsiwo posiada białe, rozpływające, nadzwyczaj soczyste, winkowato-słodkie. Dojrzewa przez wrzesień, należy zbierać owoce skoro są jeszcze zielone, w chwili kiedy zaczynają blednąc. W zimnej piwnicy owoce łatwo przetrzymać można do października. Drzewo rośnie bardzo silnie, koronę tworzy wyniosłą rzadką, o gałęziach charakterystycznie zwieszających się ku ziemi. Udaje się znakomicie na ziemiach piaszczystych, suchych. Rodzi zazwyczaj od wczesnej młodości bardzo obficie i corocznie.

Diuszesa wczesna

Diuszesa wczesna ma owoce duże wydłużone, jasno-żółte. Mięsiwo posiada rozpływające, soczyste, słodkie, bardzo smaczne. Dojrzewanie wypada około połowy sierpnia. Drzewo słabo rośnie, wymaga ziemi gliniastej, żyznej, ciepłej i częstego nawożenia. Na mrozy w młodości dosyć czułe, nadaje się znakomicie do uprawy pod parkanami od strony południowej, wschodniej i zachodniej, gdzie może być łatwo od przemarznięcia zabezpieczona. Rodzi wcześnie, obficie i corocznie. Od grzybków wcale nie cierpi. Ze względu na znaczną wielkość owoców należy wyborną tę odmianę sadzić w miejscach zacisznych.

Małgorzatka Marylata

Małgorzatka Marylata ma owoce wielkie, podługowate, jasno-żółte, ładnie zarumienione. Mięsiwo posiada żółtawe, soczyste, winkowato-słodkie, orzeźwiające, z przyjemnym aromatem. Dojrzewa w połowie września. Drzewo słabo rośnie, wymaga ziemi dobrej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej. Rodzi wcześnie i obficie.

Wienenka

Wienenka ma owoce duże podługowate, żółte, czasami lekko zarumienione. Mięsiwo rozpływające, soczyste, w smaku wyśmienite, aromatyczne. Dojrzewa w końcu września i trwa nieraz do połowy października. Drzewo dosyć silne, zdrowo rośnie, wymaga dobrego, żyznego i umiarkowanie wilgotnego gruntu. Na mrozy dosyć wytrzymałe. Rodzi wcześnie, nadzwyczaj obficie i prawie corocznie. Od grzybków wcale nie cierpi. Na drzewa krzaczaste bardzo odpowiednie.

Odmiany letnie gruszek należy sadzić tylko w takich miejscowościach, gdzie w bliskości przewidywane są na nie dobre rynki. Gruszki letnie są zawsze towarem szybko przechodzącym, miękkim i łatwo podlegają gniciu, przez to na targach bardziej zależne są od kaprysów kupca. Owoce z drzew krzaczastych, ładnie wyrośnięte, dobrze przebrane i dostarczone na targ bez odgniecenia nadzwyczaj cenione są przez owocarnie. Do przewozów dalszych należy zbierać owoce przed zupełnym dojrzeniem, w chwili kiedy są one jeszcze dostatecznie twarde.

3 thoughts on “Odmiany letnie gruszek

  1. Gruszki obok jabłek są najpopularniejszym owocem w naszym kraju. Na bazie owoców powstaje wiele naturalnych kosmetyków, które można kupić w hurtowni kosmetycznej w Bielsku https://abra-trade.pl

Comments are closed.