1 grudnia, 2023

Mrówki w pobliżu drzewa figowego

Wiele drzew owocowych jest atakowanych przez mrówki, ale mrówki na drzewach figowych mogą być szczególnie problematyczne, ponieważ wiele rodzajów fig ma otwór, przez który owady te mogą łatwo dostać się i zepsuć owoce. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mrówek na drzewach figowych w tym artykule.

Z botanicznego punktu widzenia, figa nie jest do końca owocem; jest to specjalna struktura zwana synkonium, która chroni kiść malutkich kwiatów, ułożonych w jej jamie. Jest tam mały otwór zwany ostiolem, czyli oczkiem, przez które osy dostają się do wnętrza komory i zapładniają kwiaty. Kiedy figa jest dojrzała, inne owady (w tym mrówki) również dostają się do owoców przez ten otwór, aby przyjąć darmowy posiłek. Figi muszą dojrzewać na drzewie, ponieważ po zerwaniu przestają przetwarzać cukier. Dojrzewaniu figowca często towarzyszy spływanie kropli słodkiego nektaru przez otwór. W drzewach figowych można znaleźć mrówki, które nie przynoszą żadnych korzyści. Jeśli przyjrzeć się uważnie, na delikatnych gałęziach i pod liśćmi drzewa figowego można znaleźć kolonie mszyc i innych szkodników o miękkim pokroju. Mrówki figowe utrzymują te owady w celu zbierania spadzi, dlatego też pierwszym krokiem w ochronie drzew figowych przed mrówkami jest zabezpieczenie ich przed owadami zbierającymi spadź. Mrówki często noszą mszyce z innych roślin, które są ich siedliskiem; chronią one również mszyce przed ich naturalnymi wrogami. Działania mające na celu zwalczanie mrówek w drzewach figowych polegają na ograniczeniu ich przemieszczania się z drzew do drzew. Środki chemiczne mogą skutecznie zwalczać mszyce i mrówki, ale lepiej jest ich unikać w przypadku drzew owocowych. Każdego dnia lepiej jest stosować naturalne środki zwalczania niż środki chemiczne.

Zwalczanie mrówek na drzewie figowym

Oto kilka przyjaznych dla środowiska i nietoksycznych wskazówek, które zapobiegną kolonizacji drzewa figowego przez mrówki i zepsuciu upraw:

  • Oczyść obszar wokół drzewa figowego ze wszystkich śmieci. Utrzymanie kilku metrów wokół drzewa w czystości pomoże Ci zauważyć ruchy mrówek, abyś mógł natychmiast podjąć środki ochronne.
  • Spryskaj drzewo figowe wodą. Użyj silnego strumienia wody, aby usunąć mszyce i mączliki z drzewa. Powtarzaj czynność kilka dni z rzędu i upewnij się, że zarówno drzewo, jak i ziemia wokół niego pozostają wilgotne. Może to skłonić mrówki do poszukiwania innego żywiciela dla swojej działalności. Zastosuj olejek z Neem, który pomoże pozbyć się owadów zbierających spadź.
  • Usuń rośliny i drzewa, które służą jako żywiciele dla owadów i mrówek spadźowych. Poszukaj na swoim podwórku mszyc i kolonii mrówek oraz zniszcz rośliny żywicielskie.
  • Wprowadzanie barier mechanicznych. Proszek kredowy lub ziemia okrzemkowa mogą być rozprowadzone wokół podstawy drzewa figowego, aby stworzyć mechaniczną barierę. Ta ostatnia może zniszczyć kolonie mrówek, gdy mrówki niosą ostre kawałki do domu.
  • Zainstaluj pułapki na mrówki. Mechaniczne pułapki na mrówki zawierają materiały lepkie, takie jak wazelina. Zawiąż taśmę wokół drzewa i rozmaż materiał klejący. Być może będziesz musiał obserwować ruchy mrówek i uzupełniać barierę raz w tygodniu. Biologiczne pułapki mogą być wykonane z jadalnego materiału, który zabije mrówki przy spożyciu. Cukier puder zmieszany z kwasem borowym w proszku lub mączką kukurydzianą może zabić zjadające go mrówki.

Posadź wokół drzewa figowego krąg roślin odstraszających mrówki – rośliny zapachowe, takie jak pelargonia, chryzantema i czosnek, są znane jako odstraszające mrówki. Zrób wokół drzewa kordon ochronny z tymi roślinami. Dzięki wczesnej interwencji i stałej pilności, można trzymać mrówki z dala od drzewa figowego, bez uciekania się do chemicznych sprayów.

3 thoughts on “Mrówki w pobliżu drzewa figowego

Comments are closed.