1 grudnia, 2023

Kapusta chińska w pojemniku – jak uprawiać kapustę chińską w doniczce?

Kapusta chińska jest smaczna, niskokaloryczna, bogata w witaminy i minerały. A co z uprawą tego warzywa pojemnikach? Sadzenie kapusty chińskiej w doniczce jest nie tylko możliwe, ale również niezwykle proste.

Jak uprawiać kapustę chińską w pojemnikach?

Kapusta chińska to roślina znacznych rozmiarów. Uprawę w doniczce należy rozpocząć od pojemnika o głębokości około 50 cm i szerokości co najmniej 30 cm. Jeśli chcesz uprawiać więcej kapusty chińskiej należy podwoić szerokość pojemnika.

Napełnij garnek świeżą, lekką mieszanką zawierającą składniki takie jak drobno posiekana kora, kompost lub torf. Unikaj zwykłej gleby ogrodowej, która nie odprowadza dobrze wody. Kapusta chińska nie toleruje zawilgocenia ziemi. Do mieszanki doniczkowej należy dodać niewielką ilość suchego nawozu organicznego.

Nasiona można zacząć sadzić w pomieszczeniach na cztery do pięciu tygodni przed ostatnią datą mrozu w Twojej okolicy, w doniczce lub na tackach na sadzonki. Alternatywnie można zaoszczędzić czas i zakupić małe rośliny w lokalnym centrum ogrodniczym lub w szkółce. Tak czy inaczej, należy pozostawić od 15 do 20 cm pomiędzy każdą rośliną. Uwaga: Drugą partię można posadzić w późniejszym okresie lata na zbiory jesienne.

Jak dbać o kapustę chińską w doniczce?

Umieść pojemnik z kapustą chińską w miejscu, gdzie roślina otrzymuje co najmniej sześć godzin światła słonecznego dziennie. Popołudniowy cień jest korzystny, jeśli mieszkasz w gorącym klimacie.

Należy regularnie podlewać wodą i nigdy nie dopuszczać do tego, aby gleba była sucha. Trzeba jednak unikać nadmiernego nawadniania, ponieważ roślina może gnić w podmokłej ziemi. Podlewaj ostrożnie u podstawy rośliny, aby liście były jak najdłużej suche.

Jeśli problemem są szkodniki należy przykryć doniczkę siatką. Mszyce, pchły chrząszcze i inne małe szkodniki mogą być zwalczane mydłem w sprayu owadobójczym.

W czasie zbiorów należy usunąć zewnętrzne liście i umożliwić dalszy wzrost wewnętrznej części rośliny. Ta metoda zbioru typu „cut and come again” pozwala roślinie produkować liście przez dłuższy okres czasu.

3 thoughts on “Kapusta chińska w pojemniku – jak uprawiać kapustę chińską w doniczce?

  1. W doniczce można wyhodować naprawdę sporą kapustę. Donice zajmują sporo miejsca wewnątrz, jednak nie trzeba ich trzymać w domu zbyt długo. Lampy do ogrodu kupuję w sklepie BoxLab.

Comments are closed.